Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna i jej wpływ na zdrowie człowieka

Większość z nas zapomina, że aktywny wypoczynek jest dla naszego organizmu korzystniejszy niż wypoczynek bierny.

Każdy z nas jest w stanie znaleźć jakąś dyscyplinę sportu, którą lubi.

Aktywny tryb życia niesie ze sobą szereg korzyści. Osoby w sposób systematyczny uprawiające sport są nie tylko szczuplejsze, lecz także, dzięki lepszemu dotlenieniu mózgu mają sprawniejszą pamięć i koncentrację.
Systematyczna aktywność fizyczna to najskuteczniejszy sposób na uniknięcie wielu schorzeń. Siedzący tryb życia wpływa niekorzystnie na nasze samopoczucie, ale przede wszystkim na naszą kondycję. Ruch ma szczególnie korzystny wpływ na układ oddechowy, krwionośny oraz układ ruchu. Ponadto ruch usprawnia systemy kontrolujące przebieg procesów metabolicznych. Dzięki regularnym treningom objętość naczyń krwionośnych wzrasta dwukrotnie, a niekiedy trzykrotnie. Wzrasta ponadto moc serca, a sieć naczyń wieńcowych rozrasta się. Dzięki temu spada znacząco ryzyko wystąpienia zawału serca. Zmiany zachodzą także w mięśniach szkieletowych. Polegają one na wzroście liczby mitochondriów. Lepiej natlenione mięśnie są silniejsze. U osób wysportowanych gospodarka węglowodanami jest sprawniejsza, co ma związek z ich większą wytrzymałością. Przy długotrwałym wysiłku komórki, jako paliwa, zużywają wolne kwasy tłuszczowe, dzięki czemu możemy pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Aktywność fizyczna sprzyja zatem walce z nadwagą. Dzięki fizycznej aktywności spada zawartość cholesterolu we krwi, co w dużym stopniu eliminuje ryzyko wystąpienia miażdżycy oraz zawału. Wzmocnione systematycznym treningiem mięśnie skutecznie chronią kości i stawy przed kontuzjami. Z wiekiem sprawność naszego organizmu wprawdzie maleje, lecz niekiedy wysportowany emeryt ma lepszą kondycję, niż unikający ruchu trzydziestolatek.

Każdy moment na zmianę trybu życia jest dobry.

Aktywność fizyczna odgrywa ponadto dużą rolę w walce z uzależnieniami. Zdaniem terapeutów, pracujących z uzależnioną od narkotyków młodzieżą, młodzi, którzy w sposób wyczynowy zajmują się sportem rzadziej sięgają po wszelkiego rodzaju używki, w tym narkotyki.

Wysiłek fizyczny jest najlepszą metodą zwalczenia zmęczenia psychicznego. Ponadto wysiłek fizyczny podejmowany wspólnie odgrywa ogromną rolę integrującą. Ludzi najlepiej integruje wspólne uczestnictwo w czymś przyjemnym, wspólna walka w jednej drużynie i zdrowa rywalizacja. Aktywność fizyczna stanowi też ucieczkę od dręczących nas na co dzień problemów, pozwala zapomnieć o codziennym stresie, ponieważ całkowicie poświęcamy się treningowi

Aktywny tryb życia powinien prowadzić każdy z nas, niezależnie od wieku. Ruch wywiera bowiem zbawienny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, dzięki czemu czujemy się lepiej. Uprawianie sportu to znakomity sposób na spędzenie wolnego czasu. Wspólne uprawianie sportu wpływa na wzmocnienie relacji międzyludzkich.

  • Nadchodzące wydarzenia

Dla mnie to najlepsze miejsce spotkań gdzie w miłej i sympatycznej atmosferze wykonujesz ćwiczenia z uśmiechem na twarzy, gdzie pot po tyłku cieknie ze zmęczenia - uwielbiam to :))))))))))) powinnam tez wspomnieć o najlepszych mobilizujących trenerach, którzy znajdują sie w tym klubie ;D oby tak dalej
Monika Pastwa-Twarowska